Marshall Tufflex CR6BK Black High Impact Heavy Gauge Round PVC-U Conduit Diameter Ø: 20mm | Length: 3m
The Marshall Tufflex CR6BK is a black 3m length of 20mm super high impact heavy gauge round PVC-U conduit that is manufactured from 20% recycled PVC.


within 1-2 working days
Marshall Tufflex CR6BK Description
The Marshall Tufflex CR6BK is a black 3m length of 20mm super high impact heavy gauge round PVC-U conduit that is manufactured from 20% recycled PVC.
Marshall Tufflex CR6BK Features
- Marshall Tufflex CR6BK black high impact heavy gauge round PVC-U conduit length
- Overall Diameter: 20mm
- Length: 3 metres
- Colour: Black
- Nominal Wall Thickness: 1.8mm
- Standards: BS 4607, BS EN 61386
Marshall Tufflex Round PVC Conduit Range Overview
Marshall Tufflex heavy gauge round PVC conduit offers a safe, professional cost-effective way to complete and protect electrical wiring installations in both new and refurbishment installations.
A full range of conduit boxes and accessories ensures that almost any installation can be specified with confidence.
Available in both black and white colour options it meets the requirements for BS4607 and BS EN 61386 where applicable.
It is a cable management solution offering a superior market leading quality that is completely reliable.
| Brand : | Marshall Tufflex |
| Part No : | CR6BK |
| GTIN : | 5020837248746 |
| Colour : | Black |
| Standards : | BS 4607 |
| Diameter : | 20mm |
| Guarantee : | 1 Year |
| Material : | Super high impact PVC-U |
| Length : | 3m |
| Size : | 20 mm |



