BG Electrical NBS22W Nexus Raised Edge Brushed Steel Screwed 2 Gang Switched Socket With White Inserts & Dual Earth 13A
The BG Electrical Nexus Metal NBS22W is a 13A brushed steel decorative 2 gang switched socket with white inserts which compliments any interior décor and is suitable for domestic or commercial installations.


within 1-2 working days
BG Electrical NBS22W Description
The BG Electrical Nexus Metal NBS22W is a 13A brushed steel decorative 2 gang switched socket with white inserts which compliments any interior décor and is suitable for domestic or commercial installations.
Premium sleek and slim gently curved brushed steel plate which has rounded corners and colour matching fixing screws offering a sleek, low profile appearance – combining quality with stunning good looks.
The lightly lacquered surface to help reduce fingerprint smudges with no visible plastic around the switches. It has matching shaped brushed steel rockers which have no visible plastic surround. Fixed integrated plastic gasket protects the metal edges from moisture.
Twin earth as standard and retrofits onto an existing wall box – a minimum mounting depth of 25mm is needed.
Features angled in-line colour coded terminals and backed out captive terminals for ease of installation.
BG Electrical NBS22W Features
- BG Electrical NBS22W brushed steel 2 gang 13A switched socket
- Sleek and slim premium metal accessories with softly rounded raised edges
- Brushed steel raised faceplate with white plastic inserts
- Lightly lacquered surface to reduce fingerprint marks
- Fixed integrated plastic gasket protects the metal edges from moisture
- No visible plastic around matching brushed steel rockers
- Suitable for everyday use in domestic and commercial environments
- Colour coded terminals with backed out captive screws for easy installation
- Twin earth terminals as standard
- 13A Rated 250V
- Minimum mounting box depth: 25mm
- Terminal capacity 3 x 2.5mm², 3 x 4.0m² & 2 x 6.0mm²
- Manufactured to BS 1363 part 2
- Dimensions: Width: 146.5mm | Height: 86mm | Depth: 31mm
| Brand : | BG |
| Part No : | NBS22W |
| GTIN : | 5050765028394 |
| Product Range : | Nexus Metal |
| Current Rating : | 13A |
| Voltage Rating : | 230V |
| Standards : | BS 1363 |
| Number of Gangs : | 2 |
| Mounting : | Wall |
| Fixing Centres : | 120.6mm |
| Height : | 86mm |
| Width : | 146.5mm |
| Guarantee : | 25 Years |
| Finish : | Brushed Steel |
| Weight : | 0.38000kg |
| Insert Colours : | White |



