BG Electrical NBS72 Nexus Raised Edge Brushed Steel Screwed DP Control Switch With Neon & Red Rocker On Large 2 Gang Vertical Plate 45A
The BG Electrical Nexus Metal NBS72 is a 45A brushed steel decorative double pole control switch with red rocker and neon indicator which complements any interior décor and is suitable for domestic or commercial installations.


within 1-2 working days
BG Electrical NBS72 Description
The BG Electrical Nexus Metal NBS72 is a 45A brushed steel decorative double pole control switch with red rocker and neon indicator which complements any interior décor and is suitable for domestic or commercial installations.
Premium sleek and slim gently curved brushed steel large vertical plate which has rounded corners and colour matching fixing screws offering a sleek, low profile appearance – combining quality with stunning good looks.
The lightly lacquered surface to help reduce fingerprint smudges. It has a red rocker which has no visible plastic surround. Fixed integrated plastic gasket protects the metal edges from moisture.
Retrofits onto an existing wall box – a minimum mounting depth of 47mm is needed. Features angled in-line colour coded terminals and backed out captive terminals for ease of installation.
BG Electrical NBS72 Features
- BG Electrical NBS72 brushed steel double pole control switch with neon
- Rating: 45A 250V
- Sleek and slim premium metal accessories
- Brushed steel raised faceplate with softly rounded raised edges
- Large 2 gang vertical face plate
- Lightly lacquered surface to reduce fingerprint marks
- Fixed integrated plastic gasket protects the metal edges from moisture
- No visible plastic around red rocker
- Double pole switch type
- Neon indicator
- Suitable for everyday use in domestic and commercial environments
- Colour coded terminals with backed out captive screws for easy installation
- Minimum mounting box depth: 47mm
- L & N terminal capacity 4 x 4.0mm², 3 x 6.0mm² & 1 x 16.0mm²
- E terminal capacity 3 x 4.0mm², 2 x 6.0mm² & 1 x 16.0mm²
- Manufactured to BS EN 60669-1
- Dimensions: Width: 86mm | Height: 146.5mm | Depth: 29.3mm
| Brand : | BG |
| Part No : | NBS72 |
| GTIN : | 5050765019019 |
| Product Range : | Nexus Metal |
| Current Rating : | 45A |
| Voltage Rating : | 230V |
| Standards : | BS EN 60669 |
| Number of Gangs : | 2 |
| Neon : | Yes |
| Mounting : | Wall |
| Fixing Centres : | 120.6mm |
| Height : | 146.5mm |
| Mounting Depth : | 47mm |
| Width : | 86mm |
| Guarantee : | 25 Years |
| Finish : | Brushed Steel |
| Number of Poles : | Double Pole |
| Weight : | 0.38000kg |



