BG Electrical SBS21G Nexus Flat Plate Stainless Steel Brushed Switched 1 Gang DP Socket c/w Grey Insert 13A
Order code: SBS21G

Manufacturer: BG Electrical
GTIN: 5050765005791
Notify me by email when product is available

Normally despatched
within 7-10 working days
within 7-10 working days
BG Electrical SBS21G Description
A stunning range of slimline screwed flat plate accessories adding the perfect compliment to any interior space - suitable for both domestic and commercial installations.
BG Electrical SBS21G Features
• Flat plate with rounded profiile
• Fixed integrated plastic gasket - protects metal surface from moisture
• 2.5mm thick (including gasket)
• Screwed front plate
• Colour matched fixing screws
• No visible plastic
• Colour coded terminals with backed out captive screws for easy installation
• Fitted with two linked earth terminals to provide a dual earth facility
• Nominal plate dimensions : 87.4mm x 87.4mm x 31mm
• Flush mounting back box : min. 25 mm deep.
| Order Code | SBS21DPG |
| Standard(s) | BS 1363 Part 2 |
| Rating | 13 Amp 250V~ |
| Switch type | Double pole |
| Contact Gap | 3mm minimum |
| Terminal Capacity | 3 x 2.5mm² 3 x 4mm² 2 x 6.0mm² |
| Size | 87.4mm x 87.4mm x 31mm |
| Fixing Centres | 60.3mm |
| Minimum mounting box depth | 25mm |



