Aurora Lighting EN-DDL15/40 Uni-Fit White Polycarbonate Dimmable Fixed High Power LED Downlight With Cool White LEDs & & Pre-Wired Cable IP44 15W 1450Lm 240V DiaØ: 150mm | Cut-Out: 120mm | Recess Depth: 60mm
The Aurora Lighting Uni-Fit EN-DDL15/40 is a cool white Triac dimmable 15W 1450Lm commercial LED downlight that delivers performance and value making it suitable all new and retrofit installation lighting requirements.


when we have stock
Aurora EN-DDL15/40 Description
The Aurora Lighting Uni-Fit EN-DDL15/40 is a cool white Triac dimmable 15W 1450Lm commercial LED downlight that delivers performance and value making it suitable all new and retrofit installation lighting requirements.
It featuring ThermoTec™ technology, integrated driver and high quality LED chips to deliver an outstanding lumen performance.
This Triac dimmable fitting is a cost effective solution where traditional compact fluorescent downlights need upgrading to more efficient LED technology.
Aurora EN-DDL15/40 Features
- Aurora Lighting EN-DDL15/40 Commercial LED Downlight
- White polycarbonate finish
- IP44 rated
- Triac dimmable fitting
- Rating: 15W 240V
- LED Colour: Cool White (4000K)
- Lumens: 1450Lm
- ThermoTec™ technology utilises a combination of highly efficient LED light source, aluminium heat sinking and thermoplastic material for longer life and consistent performance
- Compact integrated driver for easy installation and shallow ceiling voids
- Life not affected by frequent switching e.g. when used with occupancy controls
- Pre-wired with 500mm 2 core cable
- Suitable for all new and retrofit installation requirements
- Dimensions: DiaØ: 150mm | Cut-Out: 120mm | Recess Depth: 60mm
| Brand : | Aurora |
| Part No : | EN-DDL15/40 |
| GTIN : | 5055155499709 |
| Colour : | White |
| Product Range : | Uni-Fit |
| Dimmable : | Yes |
| IP Rating : | IP44 |
| Dimensions : | (Dia)150 mm x (D)70 mm |
| Mounting : | Recessed |
| Diameter : | 150mm |
| Guarantee : | 3 Years |
| Depth : | 70mm |
| Colour Temperature : | 4000 K |
| Energy Saving : | Yes |
| Efficacy Rating : | 80 |
| Beam Angle : | 100° |
| Lamp Life : | 25000h |
| Lumens Output : | 1200lm |
| Finish : | White |
| Power Rating : | 15W |
| Voltage Range : | 230V |
| Cut Out : | 120mm |




