Aurora Lighting EN-FL100A/40 Helius Black Die-Cast Aluminium LED Floodlight With Cool White 4000K LEDs, Tempered Glass Lens & Adjustable Bracket IP65 100W 7500Lm 240V Height: 370mm | Width: 310mm | Depth: 90mm
Order code: EN-FL100A/40

Manufacturer: Aurora
GTIN: 5055155498405
Notify me by email when product is available

Normally despatched
within 7-10 working days
within 7-10 working days
Aurora EN-FL100A/40 Description
Aurora Lighting EN-FL100A/40 Helius Black Die-Cast Aluminium LED Floodlight With Cool White 4000K LEDs, Tempered Glass Lens & Adjustable Bracket IP65 100W 7500Lm 240V Height: 370mm | Width: 310mm | Depth: 90mm
The Enlite Helius LED IP65 rated floodlights are perfect for both residential and commercial applications.
Their slim profile, modern design and clean black finish makes it as unobtrusive as possible.
Designed with a die-cast aluminium housing, high protection tempered glass and durable high quality paint that minimises impact of corrosion
Features
- Durable high quality paint
- Tempered glass provides excellent protection
- IP65 rated
- IK08 rated impact resistance
- Pre-wired with 800mm of cable
- PIR Detection up to 6m (120° for 10W, 180° for 30W & 50W)
- Not suitable for post top mounting
| Brand : | Aurora |
| Part No : | EN-FL100A/40 |
| GTIN : | 5055155498405 |
| Colour : | Black |
| Product Range : | Helius |
| Dimmable : | No |
| IP Rating : | IP65 |
| Dimensions : | (H)315 mm x (W)335 mm x (D)100 mm |
| Mounting : | Wall |
| Height : | 315mm |
| Width : | 335mm |
| Frequency : | 50/60 Hz |
| Guarantee : | 2 Years |
| Depth : | 100mm |
| Material : | Die-Cast Aluminium |
| Colour Temperature : | 4000 K |
| Energy Saving : | Yes |
| Beam Angle : | 120° |
| Lamp Life : | 25000h |
| Lumens Output : | 7500lm |
| LED Type : | COB |
| Number of LEDs : | 2 |
| Power Rating : | 100W |
| Voltage Range : | 230V |
| Compliance : | CE |



