Prysmian FP200H25X3REDC FP200 Gold Red 3 Core + Earth Fire Resistant Cable 2.5mm 100m Reel
Prysmian FP200H25X3REDC FP200 Gold red 3 core + earth 2.5mm fire resistant cable 100m reel is the original highly durable and dressable, easy to terminate and install fire resistant cable, using the unique Insudite™ damage resistant insulation system. Approved for fire detection and fire alarm critical signal paths in BS5839-1:2002 standard application areas, voice alarm systems to BS5839-8:1998 (Amd 2006) and emergency lighting systems to BS5266-1:2005.
Order code: FP200H25X3REDC
Manufacturer: Prysmian Cable & Accessories
GTIN: 5019325285585
Normally despatched within 1-2 working days
Normally despatched
within 1-2 working days
Prysmian Cable & Accessories FP200H25X3REDC Description
  • Application: Fire Alarm, Voice Alarms & Emergency Lighting Circuits
  • Type: FP200 Gold
  • Number of Cores: 3 Core & Earth
  • Conductor Diameter: 2.5mm²
  • Length: 100m Reel
  • Conductors: Plain Annealed Copper
  • Insulation: High performance damage resistant Insudite.
  • Outer Sheath: Red
  • Core Colours: Brown, Black, Grey
  • Current Rating: 23A
  • Voltage Rating: 500V
Prysmian Cable & Accessories FP200H25X3REDC Features
Conductor: Plain annealed copper solid (1.0mm² - 2.5 mm²) or stranded (4.0 mm²) circular conductor complying with B6360 class 1 or class 2.
Sheath:
Robust thermoplastic LSOH sheath
Colour - White or Red.
For external exposure the use of a white sheath is recommended.
Core Colours: Brown, Black, Grey, Earth (Tinned annealed Copper)
Voltage Rating: 500V