NYY3X25A NYY-J Black 3 Core Circular PVC Insulated / PVC Sheathed Power & Control Cable 2.5mm (priced per metre)
NYY3X25A NYY-J black 3 core 2.5mm cut to length per metre is a power and control cable designed for fixed installation. It can be safely deployed in most applications where mechanical stresses are not anticipated – indoors, outdoors, direct burial underground, in concrete, or submerged in water. The cable is sheathed in Flame Retardant Polyvinyl Chloride (FR-PVC).
Order code: NYY3X25A
Manufacturer: Internet Electrical
GTIN:
Normally despatched within 1-2 working days
Normally despatched
within 1-2 working days
Internet Electrical Ltd NYY3X25A Description
  • Type: NYY-J
  • Number of Cores: 3
  • Conductor Diameter: 2.5mm²
  • Conductors: Flexible Stranded Copper
  • Insulation: PVC
  • Outer Sheath Colour: Black
  • Core Colours: Brown, Blue, Green/Yellow
  • Current Rating: 32A
  • Max Voltage: 600/1000V
  • Standards: IEC 60502-1, BS EN 60332-1-2
  • Length: Cut to length by the metre
Internet Electrical Ltd NYY3X25A Features
Construction:
Sheath - FR-PVC (Flame Retardant - Polyvinyl Chloride).
Insulation - PVC (Polyvinyl Chloride).
Filler - PVC (Polyvinyl Chloride).
Standards: BS EN/IEC 60502-1, BS EN/IEC 60332-1-2, BS EN 60228
Conductor: 1.5mm² - 6.0mm²