BG Electrical 852 Nexus White Moulded Double Pole Switched Fused Connection Unit With Neon 13A
The BG Electrical 852 Nexus is a white moulded 13A double pole switched fused spur connection unit with neon indicator supplied with matching screw covers hiding any ugly fixing screws and giving it a sleek appearance.


within 1-2 working days
BG Electrical 852 Description
The BG Electrical 852 Nexus is a white moulded 13A double pole switched fused spur connection unit with neon indicator supplied with matching screw covers hiding any ugly fixing screws and giving it a sleek appearance.
Its stylish and slim design with softly rounded corners and gently curved rockers ensures it will blend with any décor.
Features colour coded terminals and backed out captive screws for ease of installation.
It enables control of an appliance that would usually have a plug, like a fridge or dishwasher, without them taking up socket space on a kitchen worktop for example.
BG Electrical 852 Features
Range Overview
The BG Electrical Nexus range of white moulded wiring accessories is sleek and slim with softly rounded corners and gently curved rockers combining superior quality with stunning good looks.
Its subtle design will blend in with any décor making it ideal for a modern home or office, whether upgrade or new installation.
The Nexus white range is extensive including light switches, socket outlets, dimmers, telephone, tv, satellite, RJ45 data sockets, 45amp and 25amp double pole switches and connection units or spurs.
The range carries a 25 or 30 year manufacturers guarantee (dependent on the product).
This is a high quality product range offered at truly stunningly low prices - don't miss out.
| Brand : | BG |
| Part No : | 852 |
| GTIN : | 5050765001274 |
| Colour : | White |
| Product Range : | Nexus Moulded |
| Current Rating : | 13A |
| Voltage Rating : | 230V |
| Standards : | BS 1363 |
| Number of Gangs : | 1 |
| Neon : | Yes |
| Mounting : | Wall |
| Fixing Centres : | 60.3mm |
| Height : | 86mm |
| Width : | 86mm |
| Guarantee : | 30 Years |
| Material : | Moulded |
| Number of Poles : | Double Pole |
| Fuse Fitted : | Yes |
| Weight : | 0.38000kg |
| Terminal Capacity Earth : | 1 x 6.0 |
| Terminal Capacity Live Neutral : | 3 x 2.5 2 x 4.0 |




