BG Electrical 863 Nexus White Moulded Twin Isolated Co-Axial TV Socket
The BG Electrical 863 Nexus is a white moulded twin isolated female co-axial TV socket supplied on a 1 gang frontplate.


within 3-4 working days
BG Electrical 863 Description
The BG Electrical 863 Nexus is a white moulded twin isolated female co-axial TV socket supplied on a 1 gang frontplate.
Used in conjunction with an outdoor or indoor loft aerial or with an aerial booster where the cable requires termination. Ideal for use with terrestrial and digital signals.
Easy to install, supplied with matching screw covers hiding any ugly fixing screws and giving it a sleek appearance.
Its stylish and slim design with softly rounded corners and gently curved rockers ensures it will blend with any décor.
BG Electrical 863 Features
Range Overview
The BG Electrical Nexus range of white moulded wiring accessories is sleek and slim with softly rounded corners and gently curved rockers combining superior quality with stunning good looks.
Its subtle design will blend in with any décor making it ideal for a modern home or office, whether upgrade or new installation.
The Nexus white range is extensive including light switches, socket outlets, dimmers, telephone, tv, satellite, RJ45 data sockets, 45amp and 25amp double pole switches and connection units or spurs.
The range carries a 25 or 30 year manufacturers guarantee (dependent on the product).
This is a high quality product range offered at truly stunningly low prices - don't miss out.
| Brand : | BG |
| Part No : | 863 |
| GTIN : | 5050765002059 |
| Colour : | White |
| Product Range : | Nexus Moulded |
| Standards : | BS3041 & BS5733 |
| Number of Gangs : | 1 |
| With Socket : | No |
| Neon : | No |
| Type : | Twin Isolated Co-Axial Socket |
| Mounting : | Wall |
| Fixing Centres : | 60.3mm |
| Height : | 86mm |
| Mounting Depth : | 25mm |
| Width : | 86mm |




