BG Electrical 891 Nexus White Moulded 1 Gang Surface Mounting Box Depth: 32mm
The BG Electrical 891 Nexus is a white moulded 1 gang surface mounting box with earth terminal for use with socket outlets, fused spur connection units and 20A DP switches and has with a depth of 32mm.


within 1-2 working days
BG Electrical 891 Description
The BG Electrical 891 Nexus is a white moulded 1 gang surface mounting box with earth terminal for use with socket outlets, fused spur connection units and 20A DP switches and has with a depth of 32mm.
It has a stylish and slim profile, softly rounded corners and multiple knockout and adjustable fixing points.
BG Electrical 891 Features
Range Overview
The BG Electrical Nexus range of white moulded wiring accessories is sleek and slim with softly rounded corners and gently curved rockers combining superior quality with stunning good looks.
Its subtle design will blend in with any décor making it ideal for a modern home or office, whether upgrade or new installation.
The Nexus white range is extensive including light switches, socket outlets, dimmers, telephone, tv, satellite, RJ45 data sockets, 45amp and 25amp double pole switches and connection units or spurs.
The range carries a 25 or 30 year manufacturers guarantee (dependent on the product).
This is a high quality product range offered at truly stunningly low prices - don't miss out.
| Brand : | BG |
| Part No : | 891 |
| GTIN : | 5050765000017 |
| Colour : | White |
| Product Range : | Nexus Moulded |
| Standards : | BS 5733 |
| Number of Gangs : | 1 |
| Type : | Surface Boxes |
| Mounting : | Surface |
| Fixing Centres : | 60.3mm |
| Mounting Depth : | 32mm |
| Guarantee : | 30 Years |
| Weight : | 0.18600kg |




