Fusebox EV32ABDZ 4 Way EV Charger Consumer Unit With 1 Module SPD, 100A Switch Isolator & 32A 30mA Type A Bi-Directional RCBO
Order code: EV32ABDZ
Manufacturer: Fusebox
GTIN: 5060523526208
You SAVE
Awaiting stock from supplier
We can notify you
when we have stock
Fusebox EV32ABDZ Description
18th Edition Amendment 2 compliant. Pre-populated with 100A mains Switch Isolator, 1 Module Type 2 SPD and 32A 6kA 30mA Bi-Directional RCBO For use when the EV charger supply cable does not have mechanical protection.
Fusebox EV32ABDZ Features
  • Fusebox EV32ABDZ SPD EV Charger Consumer Unit
  • 18th Edition Amendment 2 compliant
  • Designed specifically for use with EV vehicle chargers
  • Durable white metal enclosure
  • IP2X rated suitable for internal use
  • 100A mains Switch Isolator
  • 1 module Type 2 SPD delivers protection against power surges and voltage spikes
  • 32A 6kA 30mA miniature bi-directional RCBO
  • Earth and neutral terminal bars at the top
  • Removable and raised DIN Rail
  • Quick and easy installation
  • Top, bottom, side round cable entry points
  • Captive front cover screws
  • For use when the EV charger supply cable does not have mechanical protection
  • Conforms to BS EN61439-3
  • Dimensions: Height: 261mm | Width: 152mm | Depth: 93mm