Eaton 100AXTN2 Exel2 Grey Metal Three Phase TPN Switch Disconnector 100A 415V Height: 329mm | Width: 367mm | Depth: 167mm
The Eaton Excel2 100AXTN2 is a three phase 415V 100A triple pole & neutral switch disconnector designed to isolate and cut-off the current supply with downstream electrical installations for safety purposes during maintenance.
Order code: 100AXTN2
Manufacturer: Eaton
GTIN: 5019586012081
You SAVE
Normally despatched within 1-2 working days
Normally despatched
within 1-2 working days
Eaton 100AXTN2 Description
The Eaton Exel2 100AXTN2 is a three phase 415V 100A triple pole & neutral switch disconnector designed to isolate and cut-off the current supply with downstream electrical installations for safety purposes during maintenance.
Maximum cable size 70mm².
Eaton 100AXTN2 Features
  • Eaton Exel2 100AXD2 is a 3-phase double pole switch disconnector
  • 100A 415V AC rated
  • Surface mounted
  • Fabricated from rust-protected sheet steel
  • Light grey paint finish
  • Removable top and bottom endplates incorporating knockouts
  • Gasketed doors giving IP41 protection
  • Chromium-plated, front-operated handle with with 'ON (I) OFF (O)' indicators
  • Switches are of the quick make and break type, suitable for use on AC or DC
  • Red and green switch position indicators
  • Switch can be locked on or off by means of a padlock
  • Interiors comprise porcelain bases fitted with non-ferrous conducting components
  • Large capacity easy to wire terminals
  • Suitable for 70mm² cable
  • Internal fixing enabling units to be mounted closely side-by-side
  • Tested and approved in accordance with BSEN60947-3
  • Dimensions: Height: 329mm | Width: 367mm | Depth: 167mm