Eaton 100KXSC2F Exel2 Grey Metal Three Phase SPSN Switch Fuse 100A 415V Height: 503mm | Width: 367mm | Depth: 167mm
The Eaton Exel2 100KXSC2F is a three phase 415V 100A single pole & switched neutral switch fuse designed to isolate and cut-off the current supply with downstream electrical installations for safety purposes during maintenance.
Order code: 100KXSC2F
Manufacturer: Eaton
GTIN: 5019586012173
You SAVE
Normally despatched within 1-2 working days
Normally despatched
within 1-2 working days
Eaton 100KXSC2F Description
Eaton HRC fuse links fitted to switch fuses are suitable on systems up to 415V AC. Units are fitted with fuse links of maximum rating but will accept a lower rating if required.
Maximum cable size 70mm².
Eaton 100KXSC2F Features
  • Eaton Exel2 100KXSC2F is a 3-phase single pole & switched neutral switch fuse
  • 100A 415V AC rated
  • Surface mounted
  • Fabricated from rust-protected sheet steel
  • Light grey paint finish
  • Removable top and bottom endplates incorporating knockouts
  • Gasketed doors giving IP41 protection
  • Chromium-plated, front-operated handle with with 'ON (I) OFF (O)' indicators
  • Switches are of the quick make and break type, suitable for use on AC or DC
  • Red and green switch position indicators
  • Switch can be locked on or off by means of a padlock
  • Interiors comprise porcelain bases fitted with non-ferrous conducting components
  • Eaton HRC fuse links fitted are suitable on systems up to 415V AC
  • Large capacity easy to wire terminals
  • Suitable for 70mm² cable
  • Internal fixing enabling units to be mounted closely side-by-side
  • Tested and approved in accordance with BSEN60947-3
  • Dimensions: Height: 503mm | Width: 367mm | Depth: 167mm