6242BH1.5WHIC BASEC Approved 6242B White Low Smoke Zero Halogen ( LSZH ) Twin & Earth Cable 1.5mm 100m Reel
6242BH15WHIC BASEC Approved 1.5mm Low Smoke Zero Halogen ( LSZH ) Twin & Earth Cable delivered on a 100m Reel for installation in dry or damp premises on walls, boards or trays, in channels or embedded in plaster when an earth continuity conductor is required. In particular for installation where fire, smoke emission and toxic fumes create a potential threat as these cables produce lower levels of smoke and corrosive gases under fire conditions.
Order code: 6242BH15WHIC
Manufacturer: BASEC Approved Cable
GTIN:
Normally despatched within 1-2 working days
Normally despatched
within 1-2 working days
BASEC Approved Cable 6242BH15WHIC Description
  • Type: 6242BH
  • Number of Cores: 2
  • Conductor Diameter: 1.5mm²
  • Conductors: Solid Copper Conductors
  • Insulation: Low Smoke & Fume (LSZH)
  • Outer Sheath Colour: White
  • Core Colours: Brown, Blue
  • Earth: Bare Copper
  • Current Rating: 14A
  • Max Voltage: 300/500V
  • Standards: BS 7211, IEC 60754-1, IEC 60754-2, IEC 61034, BS EN 60332-1-2
  • Width: 8.6mm
  • Depth: 4.7mm
  • Length: 100m Reel
BASEC Approved Cable 6242BH15WHIC Features
Standards: Certified to BS7211, EN 50268, BS EN 50267-2-1, EN 50267, EN 50265, IEC 60332
Conductor: 1.0 - 2.5mm²
Class 1 solid copper conductor to BS EN 60228:2005 (previously BS6360)
Conductor: 4.0 - 10mm²
Class 2 stranded copper conductor to BS EN 60228:2005 (previously BS6360)
Insulation : Insulation: XLPE (Cross-linked Polyethylene)
Standard Colours: Core - Blue and Brown / Sheath White
Voltage Rating: 300/500 Volts
Temperature Rating: Operating Temperature: -25°C to 90°C.