6943LSH16A BASEC Approved 6943B Black 3 Core LSF Steel Wire Armoured Cable 16mm (priced per metre)
6943LSH16A BASEC Approved 6943B 3 core 16mm LSF XLPE SWA cable cut to length by the metre is a high quality hard-wearing mains power distribution cable providing a high degree of mechanical protection. Suitable for installation underground, outdoor, indoor and for use in cable ducting. May be embedded in concrete. Designed for use where fire, smoke emission and toxic fumes create a potential threat to life and equipment.
Order code: 6943LSH16A
Manufacturer: BASEC Approved Cable
GTIN:
Normally despatched within 1-2 working days
Normally despatched
within 1-2 working days
BASEC Approved Cable 6943LSH16A Description
  • Type: 6943B
  • Number of Cores: 3
  • Conductor Diameter: 16mm²
  • Length: Cut to length by the metre
  • Insulation: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
  • Conductors: Stranded Copper Conductor
  • Insulation: XLPE (Extruded Cross-Linked Polyethylene)
  • Bedding: LSZH (Low Smoke Zero Halogen)
  • Armouring: Galvanised Steel Wire Armour
  • Outer Sheath Colour: Black
  • Core Colours: Brown, Black & Grey
  • Earth: In Armouring
  • Current Rating: 75A
  • Max Voltage: 600/1000V
BASEC Approved Cable 6943LSH16A Features
Voltage Rating: 600/1000 Volts
Temperature limits: -25°C to +90°C